اردو و جمع بندی

تعطیلات عید نوروز فرصتی طلایی و بهترین زمان برای مرور و جمع بندی مطالب است که اگر از آن به بهترین شکل و نحو استفاده نشود به تهدیدی جدی برای دانش آموزان پایه های ششم ونهم و حتی کنکوریها محسوب می شود

آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده اید که چرا می گویند یکی از پر اهمیت ترین دوره های مطالعاتی اردوی مطالعاتی عید نوروز است اهمیت اردو های مطالعاتی عید نوروز چیست  وچگونه می توان از این فرصت طلایی استفاده کرد.

همیشه لحظه ی پایانی هر مسابقه تعیین کننده ترین و پر اهمیت ترین لحظات است زمانی که اغلب دانش آموزان کمتر درس می خوانند سخت کوش ها فرصت دارند با مطالعه ی دقیق و برنامه ریزی از دیگران سبقت بگیرند، تعطیلات نوروز می تواند معادل یک ماه ارزش مطالعه داشته باشد یعنی حدود 170 ساعت مطالعه معادل  4 هفته وقتی دانش آموز در ایام نوروز درس می خوانند اعتماد به نفس و رضایت درسیشان افزایش می یابد و این رضایت سبب می شود تا روز آزمون بهتر عمل کنند و هدفمندتر درس بخوانند.

زمان برگزاری

در ایام خاصی از سال تحصیلی همچون ایام تعطیلات نوروز و قبل از برگزاری آزمون های ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی برگزار می شود.

هدف آزمون

با هدف جمع بندی، مرور، تکرار، رفع اشکال و تثبیت مباحث آزمون های ورودی مدارس تشکیل می شود.

دانش آموزان عزیز آیا می دانید در طول سال تحصیلی تا عید نورورز حدود 90 درصد مباحث درسی شما تدریس شده است و اگر از فرصت طلایی نوروز استفاده بهینه کنید و با برنامه ریزی و هدف دار درس بخوانید می توانید 90 درصد از مباحث درسی خود را تثبیت کنید.

مرکز آموزشی نخبه پروران هر ساله برای دانش آموزان پر تلاش و سخت کوش اردوهای مطالعاتی بر مبنای آخرین تغییرات آزمون های ورودی مدارس با حضور برترین اساتید تهران برگزار می کند.اساتید با توجه به تجربه خود، مباحث را بر اساس اهمیت و میزان تکرار آن مبحث در آزمون های سنوات قبل الویت بندی می کنند وسؤالاتی برای دانش آموزان طراحی می کنند به گونه ای که کلیه ی مباحث کتب درسی را پوشش دهد.سؤالات به دانش آموزان تدریس، تفهیم می شود و باتکرار وتمرین و رفع اشکال فرآیند تثبیت انجام می پذیرد. بعضی از والدین بر این اعتقادند که اگر دانش آموز اهل مطالعه باشد داخل منزل هم می تواند این کار را انجام دهد و نیازی به اردوی مطالعاتی نوروز نیست.

در این جا سعی می کنیم تفاوت های اردوی مطالعاتی نوروز و مطالعه کردن داخل منزل را برای شما بازگو کنیم. و مشکلات احتمالی مطالعه در منزل در ایام تعطیل نوروز برایتان نام ببریم.

 • به دلیل حال و هوای نوروز مطالعه با هر عامل خارجی( مهمان، برنامه ی تلویزیونی، بازی و سرگرمی اعضای خانواده و ….) قطع می شود.
 • مثل روزهای تعطیل سال اگر حوصله نداشتیم ساعات مطالعه بسیار کاهش می یابد.
 • اگر با اشکال علمی مواجه شدیم، کسی نیست که برای ما رفع کند که نهایتاً منجر به کاهش بازدهی ، دلسردی و کند شدن روند مطالعه می شود.
 • یکنواختی شرایط سبب ایجاد کسالت و کاهش کیفیت و کمیت مطالعه می شود.
 • به دلیل عدم رعایت برنامه ساعتی نه درس می خوانیم و نه تفریح می کنیم و عذاب وجدان درس نخواندن باعث خراب شدن تعطیلات نوروز ما می شود.
 • طولانی بودن روزهای تعطیل سبب کاهش انگیزه و هیجان می شود
 • درس خواندن و مطالعه کردن به صورت رقابتی در شرایطی که کلیه ی اعضای خانواده در حال استراحت و تفریح و مهمانی رفتن و مهمانی گرفتن هستند کاری بسیار سخت و تقریباً نشدنی است.
 • عوامل روحی و روانی بازدارنده همانند بی انگیزگی ، نا امیدی ، نرسیدن به برنامه و … منجر به قطع برنامه و یا کاهش ساعت مطالعه می شود که در اردوهای مطالعاتی با حضور مشاوران انگیزشی و برنامه ریزان درسی این مشکل هرگز رخ نخواهد داد.
 • تغذیه مناسب نقش مهمی در یادگیری دارد که معمولاً تغذیه های نوروز ( تخمه،آجیل، شیرینیجات، فست فود) بر مبنای تفریح و استراحت چیده می شوند که برای مطالعه و درس خواندن نا مناسب است.
 • عدم نظارت جدی ، امکان مطالعه با تمرکز، با بازدهی وجود نخواهد داشت.
 • به دلیل رفتن به مهمانی ها و تماشای فیلم و برنامه ی سرگرم کننده ( دانش آموز یا اعضای خانواده) برنامه ی خواب نا منظم شده و بازدهی مطالعه را کاهش می دهد.
 • ورزش نکردن در منزل سبب بی تحرکی و خستگی و عقب ماندن از برنامه می شود.
 • عدم وجود آزمون سبب می شود برنامه های مطالعاتی به صورت جدی پیگیری نشود.
 • نبود حس رقابت در منزل منجر به کاهش ساعت مطالعه می شود.

دانش اموزان عزیز بدانید زمان تنها سرمایه ای است که قابل جبران و برگشت پذیر نیست و اگر حتی یکی از عوامل فوق منجر به کاهش کیفیت و کمیت و بازدهی مطالعه شما شود دیگر فرصتی برای جبران آن ندارید و رقبای شما گوی سبقت را از شما می ربایند.

حضور اساتید مجرب و مشاوران انگیزشی و ناظران آموزشی ، ایجاد حس رقابت، ایجاد محیطی شاد و آرام ، برنامه ریزی منظم و هدفمند ، برگزاری آزمون، رفع اشکال و تفهیم مباحث ، تغذیه ای مناسب و نظارت کامل بر رعایت برنامه ریزی  از جمله فعالیت هایی است که در اردوی مطالعاتی نوروز انجام می شود.

فرصت را به موفقیت تبدیل کنید.

حال انتخاب با شماست   

فرصت را به تهدید تبدیل کنید.